Spis treści numeru 23

Z ministrem na rusztowaniach

Z prof. Jerzym Zdradą, wiceministrem edukacji narodowej
rozmawia Barbara Stankiewicz


  prof. J. Zdrada
 • Dzisiejsze przedpołudnie spędził Pan - w towarzystwie naszego rektora - na placach budowy: obejrzał Pan i budowę nowego domu akademickiego, i trwający remont poszpitalnego gmachu. Uniwersytet Opolski będzie się chyba Panu kojarzyć przede wszystkim z rusztowaniami...

  Zawsze, kiedy tylko jest to możliwe, staram się poznać realia, w jakich funkcjonują nasze uczelnie: jeśli prowadzą jakieś inwestycje, chcę je obejrzeć, dowiedzieć się, z jakimi problemami zmagają się władze uczelni, senat... Ta wiedza jest niezbędna, tylko w oparciu o nią można dokonywać ocen, podejmować decyzje, w końcu - mówić o prawdziwej współpracy między Ministerstwem Edukacji Narodowej a władzami uczelni. Dzisiejsza wizyta w Opolu, na uniwersytecie - a ostatnio byłem tu kilka lat temu - pozwala mi ocenić jakość prowadzonych przez władze uczelni inwestycji, a więc i pomaga w podjęciu kolejnych, także finansowych decyzji, co jest bardzo ważne, bo właśnie trwają prace nad przyszłorocznym budżetem. Mam po prostu pełny obraz.

 • I jaki to obraz?

  Naprawdę warto było to wszystko zobaczyć. I budowany dom studencki, który będzie wyróżniać się wysokim standardem - myślę, że w przyszłości zmodernizowane zostaną i pozostałe akademiki... I remontowany obiekt poszpitalny, w którym trwają tak intensywne prace, a który - już dziś się to czuje - ma po prostu duszę, a w dodatku jest tak pięknie położony. To bardzo dobrze, że już wkrótce Uniwersytet Opolski znajdzie się w samym centrum miasta - a niewiele miast może się pochwalić takim wyeksponowaniem uczelni wyższej, często mieszczą się one gdzieś na obrzeżach. To naprawdę duży atut - i dla uczelni, i dla miasta, któremu przybędzie naprawdę piękny obiekt. Uniwersytety od wieków pełnią ważną funkcję miastotwórczą. Myślę, że w Opolu już teraz widać to w sposób szczególnie wyraźny.

 • Dokończenie rozpoczętych inwestycji wymaga zainwestowania jeszcze około pięciu milionów złotych. Czy Uniwersytet Opolski może liczyć w tej kwestii na przychylność Ministerstwa Edukacji Narodowej?

  Jak powiedziałem, ta wizyta w Opolu będzie mi bardzo pomocna w podjęciu decyzji. A to, co zobaczyłem, napawa optymizmem: tu pieniądze publiczne wydawane są w sposób racjonalny, należy więc dołożyć wszelkich starań, aby rozpoczęte inwestycje zakończyć tak szybko, jak to możliwe.

 • Dziękuję za rozmowę.
Do góry


Design & DB Interface Witold Rugowski
(c) 2001