Spis treści numeru 27
Mister Architektury

W tegorocznej edycji konkursu "Mister Architektury" jury doceniło zasługi Uniwersytetu Opolskiego, który "jako inwestor odgrywa poważną rolę w kształtowaniu oblicza architektonicznego i urbanistycznego miasta".

Uniwersyteckie budynki wyróżnione w konkursie "Mister Architektury"
Collegium Pedagogicum


Kościół akademicki - fragment nagrodzonego kompleksu


Laury dla Collegium Pedagogicum

Do tegorocznej edycji konkursu "Mister Architektury" zgłoszono 35 obiektów, z których jury wybrało cztery najciekawsze pod względem architektonicznym budynki. I tym razem nie zabrakło wśród nich obiektów Uniwersytetu Opolskiego, co więcej - jeden z nich, Collegium Pedagogicum, zdobył największe uznanie jurorów. Budynek został zaprojektowany przez Beatę Domińczyk-Łyśniewską i Katarzynę Marciszewską, jak podkreślili jurorzy, z wielką kulturą, przy pomocy środków adekwatnych do pełnienia przez niego funkcji dydaktycznych, został też umiejętnie wkomponowany w istniejący już kompleks obiektów uniwersyteckich. Jurorzy wyróżnili także kompleks budynków Wyższego Seminarium Duchownego i Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego przy ulicy Drzymały (dawne koszary) za bogactwo kompleksu, rozmach, funkcjonalność, a także kontrast między ekspresyjną nową architekturą a starymi budynkami koszarowymi. Autorami tego projektu są Adam i Beata Szczegielniakowie.

W tegorocznej edycji konkursu "Mister Architektury" nie przyznano głównej nagrody. Poza obiektami uniwersyteckimi wyróżniono także - wyróżnieniami II stopnia - autorów projektu budynku Zakładu Energetycznego w Kluczborku, siedziby firmy IXO-Neuber w Kędzierzynie-Koźlu i autorów projektu rekonstrukcji Domku Lodowego przy ul. Barlickiego w Opolu.

bs
Do góry


Design & DB Interface Witold Rugowski
(c) 2001