indeks.jpg navi.jpg


Kronika Uniwersytecka

Posiedzenie Senatu UO

Nowy statut UO

Nominacje profesorskie

Wywiad - Wojciech Dindorf

Meble w Collegiu Maius

Platynowy laur dla prof. Stanisława S. Nicieji

Collegium Minus w neogotyku

W drodze jesteśmy od zawsze i na zawsze

Historiografia polska, litewska i białoruska po 1989 roku


W drodze jesteśmy od zawsze i na zawsze

Cudowne wynalazki XX wieku: samochody i samoloty sprawiły, że odległość pomiędzy jednym a drugim miejscem na świecie uległa zmniejszeniu. Wydawać by się mogło, że dzięki tym osiągnięciom cywilizacji podróżowanie nie będzie dla nas męką. Jednak przekonałam się, że nie wszyscy tak sądzą. Wsiadając do autobusu, usłyszałam od studentki: Jak ja nienawidzę podróżować!  I w tym momencie zaczęłam się zastanawiać: jak to naprawdę jest? Czy my - studenci - jesteśmy wędrowcami czy zwykłymi pasażerami?

Co decyduje o tym, że podróżujemy, a nie tylko przemieszczamy się w przestrzeni? I czy chodząc po mieście, jesteśmy tylko przechodniami czy już spacerowiczami?

   Te i inne wątpliwości próbowałam sobie wyjaśnić, przysłuchując się wypowiedziom znawców tej problematyki podczas konferencji o znamiennym tytule: Wędrować, pielgrzymować, być turystą, która trwała od 25 do 28 listopada ubiegłego roku. Aby to całe wydarzenie kulturalne mogło się odbyć, swe siły zjednoczyć musiały: Katedra Kulturoznawstwa i Folklorystyki Uniwersytetu Opolskiego, Instytut Etnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Młodzieżowy Dom Kultury - Kino “Studio” oraz Klub Akademicki UO, w którym przez trzy dni trwały spory i dyskusje na temat szeroko pojętego motywu drogi i samego podróżowania.

W programie sesji znalazły się niezwykle interesujące odczyty specjalistów z różnych dziedzin: socjologów, literaturoznawców, kulturoznawców i etnografów. Wielość i różnorodność tematów sprawiła, że uświadomiłam sobie, z ilu stron można spoglądać na wędrowanie, przemieszczanie się w przestrzeni. Spośród wielu referatów największym zainteresowaniem cieszyły się te z dziedziny socjologii i etnografii. Moim zdaniem najciekawsze były odczyty: dr. K. Podemskiego - o turystyce jako nowym sposobie na życie, dr. hab. Z. Libery - o etnograficznych wędrówkach i prof. Piotra Kowalskiego - o świecie turysty.

Dopełnieniem konferencji były dwa ciekawe spotkania, w których wzięli udział nie tylko studenci: z Jackiem Podsiadłą - poetą dobrym (jak sam stwierdził) oraz z Olgą Burzyńską - absolwentką krakowskiej ASP. Jacek Podsiadło, poeta-outsider, mówił (choć, jak sam zaznaczył, mówcą dobrym nie jest) o swoich wędrówkach - tych rzeczywistych i poetyckich; wykazał się przy tym umiejętnością szermierki słownej. Dzięki temu całe spotkanie nabrało życia, a miejscami pikanterii. Natomiast projekt pracy dyplomowej Olgi Burzyńskiej zadziwił wszystkich, pokazał, jak dalece może sięgać ludzka wyobraźnia. Głównym jego zamysłem jest objazdowe Muzeum Nomadyzmu, usytuowane na pływającej barce, w którym znalazłyby się niezwykle ciekawe wynalazki ułatwiające życie, np.: płaszcz przeciwdeszczowy, zmieniający się - po nadmuchaniu - w wygodny fotel.

Sesję uzupełnił przegląd filmów drogi, które można było obejrzeć w MDK-u. Wśród nich znalazły się : Prosta historia D. Lyncha, Między złem a głębokim błękitnym oceanem M. Hansen, Tabor wędruje do nieba E. Loteanu. Wszystkie te filmy, choć tak bardzo różne - są to przecież zupełnie inne kręgi kulturowe i językowe - łączy motyw drogi. Niezależnie od tego, czy ową drogę przebywa się kosiarką (Prosta historia ) czy statkiem (Między złem a głębokim, błękitnym oceanem). Najważniejszy jest sam fakt podróżowania oraz pojmowanie życia jako drogi.

  Konferencja dobiegła końca, ale na pewno nie minie bez echa. Cieszyła się dużą popularnością, z czego wniosek, iż takie spotkania naukowe są bardzo potrzebne, ponieważ skłaniają do refleksji. Rozważania o podróżowaniu, które usłyszałam podczas tych trzech dni, nie rozwiązały moich wątpliwości do końca. I właściwie słusznie, bo temat ten jest obszerny i jak stwierdził prof. Piotr Kowalski:  W drodze jesteśmy od zawsze i na zawsze.
  Izabela Muller (u z umlautem)
  studentka IV roku filologii polskiej.
up.pngDo góry

(c) 2003 Adrian Kajda