indeks.jpg navi.jpg


Kronika Uniwersytecka

Bohemiści spotkali się w Opolu

Stanęło na "Cegle"

Honory dla pedagogów w święto opolskiej pedagogiki

Doktorzy honorowi uczelni Wrocławia i Opola o zjednoczonej Europie

Nowi doktorzy na uniwersytecie

Prof. Leonid Petrow - obywatelem RP

Uniwersytet bez psychologii?

II Ogólnopolskie Seminarium Doktorantów Wydziałów Chemicznych

Czescy naukowcy w Instytucie Historii

Zbyszko Bednorz profesorem honorowym UO

 

 

 

 


Stanęło na "Cegle"

Studencki kabaret "Cegła", działający na opolskiej scenie akademickiej od około półtora roku, święci triumfy na ogólnopolskich przeglądach kabaretowych.

 Kabaret "Cegłą" zdobył m.in. Złotą Podkowę podczas IV. Przeglądu Kabaretów w Koszalinie (pod honorowym patronatem Kabaretu Koń Polski) oraz Nagrodę Główną w X. Kieleckim Oglądzie Kabaretów Startujących KOKS 2004.

W skład kabaretu "Cegła" wchodzą: Justyna Weigl (IV filologia polska), Lidia Lumiecka (II filologia polska), Marcin Kaczmarek (III filologia polska), Dominik Kucharczyk (IV filologia polska), Krzysztof Wilkosz (IV filologia angielska), Mateusz Janoska  (IV politologia).

- Połączył nas akademik "Mrowisko", a niektórych z nas ten sam rok i ten sam kierunek studiów - mówi Lidia Lumiecka. - Mamy także podobne poczucie humoru, na początku bawiło nas omawianie spraw społecznych, ale teraz idziemy w stronę absurdu.

W skeczach kabaretu "Cegła" z założenia nie ma polityki, poza jednym tekstem o Rywinie, z którego kabareciarze nie chcą zrezygnować: - Bo jest to po prostu dobry  skecz  - mówi Dominik Kucharczyk.

 Członkowie kabaretu "Cegła" sami sobie wymyślają teksty i układają program,  korzystają natomiast z profesjonalnej pomocy aktorskiej w momencie tworzenia roli. Rad udzielają im Krzysztof Żyliński z Teatru Jednego Wiersza oraz Andrzej Jakubczyk, aktor Teatru im. Jana Kochanowskiego.

 Konkurencja na opolskiej kabaretowej scenie właściwie nie istnieje.

 - Poza nami w Opolu działa jedynie kabaret TEKA, który nie ma charakteru studenckiego, ale na scenie ogólnopolskiej jest ścisk. Jednak my się podobamy i mamy też zwracającą uwagę nazwę. Najpierw myśleliśmy, by nazwać się "kaloryfer", ale później przypomniałem sobie, że mam w pokoju cegłę, taki miły, ciekawy przedmiot i stanęło na "Cegle"- mówi Dominik Kucharczyk.

                                                                BEZ

 Więcej informacji na temat kabaretu "Cegła" można znaleźć na stronie: www.cegla.uni.opole.pl

Adres mailowy: cegla@uni.opole.pl

up.pngDo góry

(c) 2003 Adrian Kajda